Sık Sorulan Sorular

TemizlikBileti.com sık sorulan sorularına göz atın.

S Süreç Nasıl İşliyor ?

Temizlikbileti.com ; Ev Temizliği, Kuru Temizleme, Halı Yıkama, Perde Yıkama, Koltuk Yıkama ve diğer tüm temizlik ihtiyaçlarınız için kurulmuş bir internet şirketidir. Temizlikbileti.com ile adresinize en yakın Temizlik Firmaları arasından temizlik fiyatları, puan, yorum, rezervasyon durumu gibi kriterlere göre karşılaştırarak seçim yapabilir, Online Temizlik Biletinizi oluşturabilirsiniz. Tamamlanan siparişlerinizden sürekli puanlar kazanır, sonraki siparişlerde istediğiniz temizlik hizmetinde puanlarınızı kullanabilirsiniz.

S Ödemeyi Hangi Şekillerde Yapabilirsiniz ?

Ödemelerinizi kapıda nakit, kapıda kredi kartı veya online kredi kartı ile yapabilir ayrıca kredi kartınıza taksit seçeneklerinide tercih edebilirsiniz.

S Temizlikçi Ve Gündelikçi Sistemi Nasıl Çalışır?

Yeni başlayan gündelikçi hizmetimiz ile Ev Temizliği Hizmeti Veren firmaları dışında ayrıca gündelikçiler üzerinden sipariş oluşturabilir, adresinize en yakın, referanslı, güvenilir Temizlikçilere veTemizlik Şirketlerine ulaşabilirsiniz. Yarım gün temizlik ve tam gün temizlik seçenekleri arasından tercihinizi yapıp en uygun fiyatlara sadece ihtiyacınız kadar Temizliğin Biletini satın alabilirsiniz.

S Aldığım Hizmetten Memnun Kalmazsam Ne Yapabilirim?

Hizmetten herhangi bir şekilde memnun kalmazsanız, sorgusuz sualsiz size bir temizlik hizmeti daha veriyoruz.Memnuniyetsiliğiniz Firma Veya Güncelikçi Temizlik Hizmetinden Başka Personel Tarafından Tekrar Hizmet Sağlanarak %100 Memnuniyet Sağlıyoruz

S Ev Temizliği Ve Gündelikçi Hizmetlerinden Hangi Gün Ve Saatlerde Faydalanabilirim?
Hizmetlerimizden Haftanın 7 Günü 08:00 ile 20:00 Saatleri Arasında Yararlanabilirsiniz.
S Evime Gelen Firmaya Veya Temizlikçiye Güvenebilir Miyim?

Evet. Tüm çalışanlarımız, adli sicil kayıtları incelenmiş, referanslı kişilerden seçilmektedir. Çalışanlarımız psikolojik ve kişilik testlerinden geçirilerek yapılan mülakatlar sonucunda işe kabul edilirler.Sistemimize Kayıtlı Firmalarımız İse Kurumsal ,Kaliteli Ve Temizlikbileti.com Güvencesi İle Belirli Aşamalar Sonrasın da Sisteme Kayıtları Yapılmaktadır.

S Temizlik Malzemeleri Kim Tarafından Temin Edilecek?

Gündelikçi Hizmeti Almanız Durumun da Herhangi bir temizlik malzemesi ve ekipmanı personeller tarafından getirilmemektedir. Evinizde bulunan ekipman ve malzemeler kullanılmaktadır..
Bunun Haricinde
Temizlik Malzemelerinin Temizlikbileti.com Veya Firma Tarafından Getirilmesini Seçmeniz Durumunda Temizlik Malzemelerini Getiriyoruz.

S Ofisim İçin Sabit Temizlikçi Ve Gündelikçi Aboneliği Yaptırabilir Miyim?

Evet Türkiye'nin Hangi İl Ve Semtinde Olursanız Olun Ofisiniz İçin Belirlediğiniz Gün Ve Saatler İçin Gündelikçi Personel Veya Firma İçin Sabit Temizlik Bileti Aboneliğinizi Yaptırabilirsiniz.

S Ev Temizliğine Neler Dahil
Temizliğe neler dahil?

Almış olduğunuz temizlik sürecinde neler yapılacağını tamamen sizler belirlemektesiniz. Hizmetin istediğiniz gibi sonuçlanması için personele talep ettiğiniz işlemleri belirtebilir veya not bırakabilirsiniz. Personel satın almış olduğunuz hizmet süresi kadar adresinizde bulunacak ve hizmet süresi dolduğunda adresinizden ayrılacaktır.


Temizliğe neler dahil değil?

İnşaat sonrası temizlik, bahçe, garaj, buharlı temizlik, yığılmış çöp veya aşırı miktarda evcil hayvan kirliliği olan alanlar, 12kg üstündeki eşyaların yerlerinin değiştirilmesi, böcek ve haşere ilaçlama, derin leke çıkartma, koltuk ve halı yıkama, duvar tavan ve normal erişim alanlarının silinmesi hizmetleri dahil olmamaktadır.

Ortak alanlar veya hizmet aldığınız alanın dışında kalan m2'nize dahil olmayan alanlarda temizlik geçerli olmamaktadır. Bu gibi ortak alan kullanımına bağlı veya temizlik alanının dışında kalan alanlar için ayrıca bir sipariş oluşturabilirsiniz.


Camlar dışarıdan da siliniyor mu?

Evet ancak can güvenliği sebebiyle yüksek bir kattaysanız temizlik personeli camdan dışarı sarkmayacak şekilde silebileceği alanı içeriden uzanabildiği kadar silmektedir. Dilerseniz personele cam silme aparatı temin edebilirsiniz. Cam silme aparatı ile personel sarkmadan işleminizi geçekleştirebilir.


Seçtiğim süre yetmezse ne olacak?

Personeller normal çalışma performansında çalışmaktadırlar ve mesai süresi boyunca belirtiğiniz öncelik sırasına göre işlemlerinizi yerine getirmektedirler. Sürenin yeterli olmaması durumunda dilerseniz bir sonraki hizmetinizde süreyi veya personel sayısını arttırabilirsiniz.


Temizlik malzemelerini getiriyor musunuz?

Gündelikçi temizlik hizmetimizde herhangi bir temizlik ekipmanı ve malzemesi getirilmemektedir.


Aynı personel ile devam edebilir miyim?

Temizlik personelinden memnun kalmanız ve temizliğe devam etmek istemeniz durumunda bizlere bilgi vermeniz yeterli olacaktır.


Hizmete yemek dahil mi?

Yarım gün ev temizliği hizmetimizde personelin yemek talebi olmamaktadır ancak tam gün temizlik hizmetinde öğle yemeği talep edilmektedir.


Temizlik görevlisinden memnun kalmazsam ne oluyor?

Kullanıcılarımızın ve temizlik görevlilerinin memnuniyetleri bizim için çok değerli. Herhangi bir sebeple temizik görevlisinden memnun kalmazsanız bir sonraki temizliğinizde farklı bir personel yönlendiriyoruz.

Hizmet esnasında herhangi memnuniyersiz bir durum olursa veya geri bildirimde bulunmak isterseniz hizmet tamamlanmadan bizleri arayarak bilgi verebilirsiniz. Konuyla alakalı hizmeti veren personele bilgi vererek hizmetinizin akışını değiştireceğimizden emin olabilirsiniz.


Temizlik sırasında evde bulunmam gerekiyor mu?

Evde bulunmak zorunda değilsiniz. Tercihinize ve temizlik görevlisinin nasıl daha rahat çalışacağına göre birlikte karar verebilirsiniz.


Temizlik personeli hizmete geç kalırsa ne oluyor?

Temizlik personeli seçmiş olduğunuz hizmet başlangıç saatine yetişebilmek için elinden geleni yapmaktadır. Ancak bazı durumlarda personelin elinde olmayan sebeplerden dolayı gecikmeler yaşanabiliyor. Herhangi bir gecikme olması durumunda gecikme süresi hizmet sonuna eklenecektir ve alacağınız net hizmet süresi kesinlikle değişmeyecektir.


Siparişi ne zaman iptal edebilirim?

Temizlik randevunuzu en geç 24 saat kala iptal edeblirsiniz. 12 ile 24 saat kala yapacağınız iptal işlemlerinde 30 TL kesinti yapılmaktadır.


Haftalık, 2 haftada 1, Aylık sıklığını seçtiğimde ne oluyor?

Seçmiş olduğunuz sıklığa göre siparişiniz düzenli olarak yenilenir.


Temizlik gününü değiştirmek için ne yapmam gerekiyor?

Hizmet tarihinden 24 saat öncesine kadar müşteri hizmetlerimizle iletişime geçerek siparişinizi tarihini güncelleyebilirsiniz.


Ödemeyi nasıl yapıyorum?

>Ödemeniz temizlik gerçekleştikten sonra alınıyor. Sadece rezervasyonu kesinleştirmek için temizlik öncesi bir ön provizyon alıyoruz. Ön provizyonda ödemeniz blokede tutulmaktadır ve işlem gerçekleştikten sonra tamamen kartınızdan alınmaktadır.

Ödeme alımı için en üst seviyede sertifikalı ödeme platformu Iyzico ile çalışıyoruz.


Nakit ödeme yapabilir miyim?

Ödemelerinizi kolay ve güvenli bir şekilde yapabilmeniz için sadece online ödeme ile hizmet veriyoruz.


Banka kartı ile ödeme yapabilir miyim?

Tabii, banka kartınızı kullanarakta ödeme yapabilirsiniz.